Twój koszyk jest pusty

4 wskazówki na dobry sen

łóżko zapewniające wygodny sen

Kładziesz się spać, a rano czujesz zmęczenie i frustrację? Jedną z przyczyn problemów z efektywnym nocnym wypoczynkiem może być niewłaściwie dobrane łóżko. Inne powody to m.in. złe ustawienie mebli, nieodpowiednie warunki panujące we wnętrzu czy oprawa okna, która nie sprzyja głębokiemu snowi. Sprawdź nasze wskazówki na dobry sen. Dowiedz się, jak się wyspać dzięki wprowadzeniu kilku zmian.

Wskazówki na dobry sen – komfortowe łóżko

Kluczem do dobrego snu jest wygodne łóżko. To truizm, ale wiele osób o tym zapomina. Zamiast spać na niewygodnych meblach, poszukaj modeli stworzonych do zapewniania komfortu. Jeśli śpisz w pojedynkę w małej sypialni, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni podłogi, wystarczające będzie łóżko o szerokości 80 cm. Wolisz wyższy komfort nocnego wypoczynku? Postaw na łóżko z materacem o szerokości aż 90 cm, a nawet 100 cm. Możesz też wybrać kanapę rozkładaną do spania, jednak koniecznie musi być to model z wygodnym materacem, a nie miejscem do spania tworzonym z poduch i siedziska mebla.

Dla par optymalnym wyborem będzie łóżko z materacem szerokim na 160 cm. Pozwoli ono na znalezienie wygodnej pozycji podczas snu nawet tym osobom, które wiercą się nocą. W niewielkich przestrzeniach można zdecydować się na łóżko podwójne 140 x 200 cm. Jest to jednak dobry wybór wyłącznie dla osób o drobnej posturze – w innym przypadku może być za wąskie. W sypialni o dużej powierzchni jakości snu zdecydowanie przysłuży się łóżko king size – 180 x 200, a nawet 200 x 200 cm! Jeśli chcesz podnieść komfort spania, zdecyduj się na łóżko tapicerowane. Przypadkowy dotyk miękkiej i ciepłej tkaniny wezgłowia czy ramy jest zdecydowanie przyjemniejszy niż w modelach metalowych czy drewnianych.

Zdrowa sypialnia – materac i stelaż

Samo łóżko nie gwarantuje komfortowego i efektywnego snu. Trzeba do niego dobrać odpowiedni materac. Powinien on być wygodny właśnie dla osoby, która będzie z niego korzystać. Parametry, na które trzeba zwrócić uwagę podczas poszukiwań materaca skrojonego „na miarę”, to m.in. stopień twardości i typ materaca, np. materac sprężynowy, kieszeniowy, lateksowy czy piankowy. Pamiętaj, że to, co jest wygodne dla jednej osoby, może nie odpowiadać drugiej. Warto więc zawczasu sprawdzić, jak Twoje ciało, a zwłaszcza kręgosłup, reaguje na konkretny model materaca. Najlepiej poleżeć chwilę na kilku modelach w salonie sprzedaży materacy.łóżko ze stelażem zapewniającym dobry sen

Istotna dla osiągnięcia wygody podczas korzystania z łóżka jest też jakość stelaża montowanego pod materacem. Ważne jest, aby listewki ułożone były w odpowiednich odległościach od siebie. Wtedy pozwolą jednocześnie na wentylację materaca, jak również na jego stabilne utrzymywanie. Komfort zapewnią Ci stelaże z lekko ugiętych listew, które „poddają się” materacowi obciążonemu ciałem. W naszych łóżkach znajdziesz wyłącznie stelaże z wysokiej jakości drewna i odznaczają się ponadprzeciętną trwałością.

Sposoby na dobry sen – ustawienie mebli

Wpływ na jakość snu ma także ustawienie łóżka w pomieszczeniu. Istnieje wiele teorii dotyczących układu mebli w sypialni. Zgodnie z chińską filozofią planowania przestrzeni feng shui, łóżko w sypialni nie powinno stać pod oknem – takie miejsce może zakłócić przepływ życiowej energii chi. Dobrze, aby wezgłowie opierało się o stabilną i trwałą ścianę, np. nośną. Jak wierzą Chińczycy, łóżko nogami należy ustawić w kierunku drzwi, aby podczas wypoczynku mieć widok na cały pokój i widzieć, kto wchodzi do pomieszczenia. Tradycja ajurwedyjska przekonuje natomiast, że najlepiej śpi się wtedy, gdy głowa skierowana jest na południe lub wschód.

Co o pozycji łóżka w sypialni mówi współczesna nauka? Zdaniem badaczy ludzkie ciało można uznać za antenę, w której głowa to plus, a nogi  minus. Optymalny jest więc taki układ ciała na łóżko, aby głowa była skierowana na północ, a nogi na południe. Taka pozycja sprzyja lepszej jakości snu REM, a w efekcie na lepsze samopoczucie. O miejscu łóżka w sypialni coś do powiedzenia mają też projektanci i architekci. Oni zwracają uwagę przede wszystkim na wygodę. Najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie dostępu do łóżka z trzech stron oraz ustawienie go w takim miejscu, aby bez ograniczeń kłaść się do łóżka i z niego wstawać.

Zasady higieny snu – co warto wiedzieć?

Szukając odpowiedzi na pytanie „jak się wyspać?”, warto poświęcić chwilę zagadnieniom tzw. higieny snu. Kilka prostych do wprowadzenia w życie zasad może realnie odmienić jakość Twojego snu. Co należy, a czego nie powinno się robić przed snem? Jak przekonują specjaliści zajmujący się zaburzeniami snu, dobrze jest wypić wodę przed położeniem się do łóżka. Odpowiednio nawodniony organizm nie będzie musiał wybudzać się w nocy z pragnienia. Nie należy natomiast jeść ciężkostrawnych posiłków, korzystać z elektronicznych urządzeń z ekranami i ćwiczyć bezpośrednio przed położeniem się do łóżka. Dobrze jest też na chwilę przed nocnym spoczynkiem sypialnię przewietrzyć lub obniżyć temperaturę w pomieszczeniu i zredukować oświetlenie do lampek nocnych.

Pamiętaj też, aby nie wykorzystywać swojego łóżka jako miejsca nauki, pracy, jedzenia, surfowania po Internecie czy oglądania telewizji. Twój organizm po pewnym czasie takich aktywności może przestać kojarzyć łóżko ze snem. Zadbaj też o ciemność w sypialni. To ona jest dla mózgu sygnałem, że pora się wyciszyć. „Zanieczyszczenie” pomieszczenia światłem może wpływać negatywnie na wytwarzanie melatoniny niezbędnej do jakościowego snu.

Szukasz wygodnego łóżka do sypialni? Zależy Ci na meblu, który zagwarantuje Ci komfort? Jesteś w dobrym miejscu! Sprawdź naszą ofertę.