Twój koszyk jest pusty

Czy meble tapicerowane pasują do ogrodu?

Meble tapicerowane do ogrodu

Stworzenie przestrzeni tarasowej, która będzie sprzyjała odprężeniu i niekończącym się rozmowom z bliskimi osobami, nie zawsze okazuje się łatwym zadaniem. Projektując tego typu miejsce, musimy między innymi wziąć pod uwagę wymagające warunki atmosferyczne, które mogą niszczyć meble ogrodowe lub negatywnie wpływać na ich wygląd – szczególnie wtedy, gdy taras nie jest w pełni zadaszony. Trudne warunki panujące na zewnątrz sprawiają również, że wiele osób zastanawia się, czy odpowiednim wyborem będą meble tapicerowane. Mimo że zapewniają one wysoką wygodę i świetnie się prezentują, okazują się dużo bardziej podatne na działanie słońca, zmiennych temperatur czy wilgoci. Dlatego w poniższym artykule omówimy najważniejsze zalety i wady tego typu produktów, a także doradzimy w wyborze zestawów wypoczynkowych, które okażą się inwestycją na długie lata komfortowego użytkowania. 

Czym powinny cechować się meble ogrodowe, które wytrzymają w idealnym stanie długie lata?

Projektując przestrzeń wypoczynkową w ogrodzie, musimy pamiętać o tym, że podczas wiosny i lata pogoda w Polsce bywa wyjątkowo zmienna. Jednego dnia możemy cieszyć się bezchmurnym niebem i lekkim wiatrem, a drugiego zmagać się z obfitym deszczem, gwałtowną burzą czy nagłym obniżeniem temperatury. Dlatego, jeśli chcemy zainwestować w meble do ogrodu, które będą inwestycją na długie lata użytkowania, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na materiały, z których zostaną one wykonane. W dużej mierze to od materiałów zależy, czy poszczególne produkty okażą się odporne na wymagające warunki atmosferyczne i czy nie ulegną zbyt szybkiemu uszkodzeniu. Co więcej, materiały mają również duży wpływ na design. Z tego powodu niesłabnącym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszą się meble ogrodowe wykonane z drewna lub z drewnopodobnych materiałów, które świetnie komponują się z otaczającym je ogrodem.

Kiedy wybieramy meble na taras, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, czy okażą się one odporne na działanie szkodliwych czynników, na które będą najczęściej narażone. Do tego typu czynników można zaliczyć między innymi

- kontakt z wodą i z wysoką wilgotnością powietrza – zarówno woda, jak i wilgoć rzadko kiedy sprzyjają zachowaniu dobrego stanu mebli. Niekiedy mogą prowadzić do odkształceń materiału, a także do występowania rdzy lub pleśni (w zależności od tego, czy wybierzemy produkty metalowe, czy drewniane),
- intensywne promieniowanie słoneczne – choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, promieniowanie UV prowadzi do odbarwień i blaknięcia kolorów. Widać to między innymi w przypadku mebli tapicerowanych, u których dłuższe wystawienie na mocne słońce może skutkować widocznym odbarwieniem gorszej jakości tkanin,
- porywisty wiatr – silny wiatr może nie tylko porwać lekkie meble, ale przede wszystkim je przewrócić i doprowadzić do pęknięć. Z tego powodu produkty wykonane z delikatnych, łamliwych materiałów (na przykład z plastiku) należy dodatkowo zabezpieczać w przypadku trudnych warunków atmosferycznych,
- zmienne temperatury – niektóre materiały nie są przystosowane do kontaktu z niskimi temperaturami, które mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń ich powierzchni. Dlatego warto upewnić się, że wybrane produkty dobrze sprawdzą się w różnych warunkach lub mieć możliwość ich łatwego schowania do garażu czy piwnicy.

Opisane czynniki warto wziąć pod uwagę zarówno podczas wyboru mebli drewnianych, jak i metalowych czy plastikowych. Mimo to, decydując się na produkty tapicerowane, powinniśmy pamiętać, że ważna okazuje się nie tylko konstrukcja poszczególnych krzesełek czy kanap do ogrodu, ale również wysokiej jakości tkaniny, z których wykonano całe obicie.

Ważne cechy mebli tapicerowanych, które mają wpływ na ich wygląd i dobry stan

Omówiliśmy najważniejsze czynniki, które mają bardzo duży wpływ na wytrzymałość wszystkich mebli ogrodowych i o których powinniśmy pamiętać niezależnie od tego, czy wybieramy modele metalowe, drewniane czy dodatkowo tapicerowane. Warto jednak wspomnieć, że modele tapicerowane, takie jak sofa ogrodowa czy narożnik do ogrodu, są szczególnie narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dzieje się tak, ponieważ wilgoć może dużo łatwiej wnikać w tkaniny i pozostawać w nich przez dłuższy czas, prowadząc do rozwoju pleśni czy niszcząc konstrukcję mebla znajdującą się pod mokrą poduszką. Oprócz tego tapicerka może szybciej się odbarwiać w wyniku działania intensywnych promieni słonecznych, a także okazać się bardziej podatna na trudne do usunięcia zabrudzenia. Z tego powodu duże znaczenie ma rodzaj materiałów, z jakich wykonuje się meble tapicerowane do ogrodu.

W przestrzeniach tarasowych najczęściej wykorzystuje się tapicerkę wykonaną z poliestru, niekiedy z niewielkimi domieszkami innych materiałów. Dzieje się tak, ponieważ wbrew pozorom poliester okazuje się wyjątkowo odporny na działanie czynników zewnętrznych, a także na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego łatwo poddaje się praniu, dzięki czemu nie trzeba obawiać się zabrudzeń powstałych po opadach deszczu czy po przechowywaniu mebli w różnych schowkach. Funkcjonalnym rozwiązaniem są między innymi kanapy ze zdejmowanymi poduchami, które można z powodzeniem wyprać w pralce. Wówczas nie musimy również prać całej tapicerki na wypadek pojedynczych zabrudzeń, a jedynie część, która została poplamiona.